Monday Mar 31, 2025

Ako zatočiť s drogami? Odpoveď nájdeme na Islande

Syntetické drogy naberajú v Európe na sile. Ročne ich pribudnú desiatky. Najhoršie sú na tom severania, Nemci a Španieli. A hoci u nás ešte nie sú také rozšírené, odborníci varujú. Ako na nové typy drog reaguje svet a Slovensko? Pozrieme sa aj na Island, kde majú na boj proti nim overený recept.

V podcaste sa rozprávame s vedúcou Inštitútu drogových závislostí pri Centre pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Zuzanou Kamendy. Vysvetľuje, že ľudia siahajú po drogách v prvom rade zo zvedavosti. „Je to experiment. Väčšinou sa to deje v rovesníckej skupine,“ hovorí.

Svoje o tom vedia aj na Islande, kde svoj postoj k drogovej hrozbe prehodnotili úplne od základov – a úspešne. Znížili mieru užívania alkoholu, cigariet aj marihuany u mladých ľudí. „Financie zo štátneho rozpočtu investovali do výstavby atraktívnych možností trávenia voľného času detí. Postavili atletické dráhy, tančiarne, jazdecké kluby či plavárne. Urobili to podľa preferencií detí a poskytli príspevok rodinám, aby si mohli tieto aktivity dovoliť zaplatiť,“ opisuje Kamendy. Okrem toho nezabudli ani na regulačné opatrenia, ako napríklad zákaz vychádzania pre mladých bez sprievodu po 22. hodine.

Téme novodobých drog sa už venujú aj na slovenskom ministerstve zdravotníctva. „Keďže narastá dopyt po nových drogách aj ich ponuka, zvyšuje sa aj potreba vytvorenia pružnejšieho mechanizmu na ich reguláciu. Ministerstvo preto pripravuje nový návrh zákona, ktorý by sa venoval priamo novým psychoaktívnym látkam a vedel by pružnejšie regulovať ich dostupnosť,“ reagoval pre portál Téma.21 hovorca rezortu Andrej Wallner.

V podcaste hovoríme aj o Globálnej aliancii proti hrozbe syntetických drog, v ktorej sa spojili krajiny naprieč planétou.

Čo sú to syntetické drogy?

Ide o umelo vytvorené omamné látky, ktoré sa môžu vyrábať aj z pôvodných prírodných drog. Sú to napríklad syntetické opioidy ako fentanyl alebo nitazény. Známou starou drogou z tejto skupiny je napríklad pervitín. Nedávno sa u nás viac hovorilo napríklad o syntetických kanabinoidoch ako HHC alebo HHC-P, ktoré boli voľne dostupné v predajných automatoch. Dostávali sa k nim aj deti, ktoré končili v nemocniciach na urgentných príjmoch. Od novembra minulého roka je ich predaj zakázaný.

 

Copyright 2025 All rights reserved.

Version: 20241125